Ogrzewanie podłogowe ma niemal same zalety. Wykorzystując fakt, że ciepłe powietrze unosi się do góry, a podłoga nagrzewa się równomiernie na całej powierzchni, zapewnia bardziej przyjazny dla człowieka rozkład temperatury w pomieszczeniach. Inna zaletą jest fakt, że w pomieszczeniach ogrzewanych przez podłogę lub ściany nie ma grzejników, co ma wpływ na ich ustawność i estetykę. Takie pomieszczenia łatwiej aranżować. Dla osób, które wiecznie marzną w nogi istotne znaczenie ma ciepła podłoga, dzięki której w stopy jest zawsze ciepło.

Inną zaletą wodnego ogrzewania podłogowego jest fakt, że można je instalować w wybranych pomieszczeniach i na wybranej powierzchni. Jeśli więc wiemy, gdzie będziemy robić na przykład szafę pod zabudowę w korytarzu, to owo miejsce można śmiało ominąć podczas zakładania instalacji.

Koszty instalacji ogrzewania podłogowego są zdecydowanie wyższe, niż tradycyjnego centralnego ogrzewania, opartego na grzejnikach umieszczonych w newralgicznych punktach pomieszczeń. Trzeba liczyć, że przekroczą koszt tradycyjnej instalacji o 40 do 50 %. Jednak zaletą i niewątpliwym atutem jest fakt, że niższe będą koszty eksploatacyjne ogrzewania podłogowego, z uwagi na fakt, że podłoga nagrzewa się do niższej temperatury niż grzejnik, dając jednocześnie więcej ciepła, przy niższych kosztach.

Pamiętaj, że:

Efektywne koszty ogrzewania podłogowego osiąga się łączeniu tego systemu z kotłem kondensacyjnym lub pompą ciepła.